Teisėjų asociacijos susitikime – diskusija apie teisėjų atlyginimus ir nepriklausomumo principą

Vasaros renginys – Teisėjų asociacijos narių susitikimas Ukmergės rajone, Prezidento Antano Smetonos rezidencijoje, sutelkęs daugiau nei 130 teisėjų, įvyko ir nuoširdžiai norime tikėti, kad – pavyko! Trumpa su ledukais kruša ne tik nesugadino taip pasiilgto nuoširdaus bendravimo, bet ir suteikė renginiui lietuviškos vasaros gaivos ir jaunatviško valiūkiškumo.

Renginys prasidėjo apskritojo stalo diskusija dėl teisėjų socialinių garantijų. Joje dalyvavo ir savo įžvalgas išsakė Teisėjų tarybos, Lietuvos Respublikos Seimo, Konstitucinio Teismo, Vilniaus universiteto Teisės fakulteto, verslo atstovai. Daugelio pašnekovų nuomone, teisėjų atlyginimų situacija yra netoleruotina. Nuo 2010 metų minimalus ir vidutinis atlyginimas Lietuvoje didėjo beveik tris kartus, oficialus vartotojų kainų pokytis siekė 50 proc., tuo tarpu teisėjų atlyginimai vidutiniškai augo mažiau nei 300 Eur/mėn. Pažymėtina, kad pirmiau nurodytu laikotarpiu teisėjų atlyginimai augo gerokai lėčiau, nei kitų viešojo sektoriaus ar teisėsaugos institucijų darbuotojų, o aukštesnės grandies teisėjų faktiškai (po mokesčių) gaunami atlyginimai šiandien vos siekia 2008 metų lygį. Toks diskriminacinis teisėjų atlyginimų išskyrimas bendrame viešojo sektoriaus darbuotojų atlyginimų politikos kontekste sudaro pagrindą kelti klausimą dėl teismo nepriklausomumo principo pažeidimo. Nors, atrodytų, turėtume didžiuotis, kad beveik 70 proc. teisėjų korpuso sudaro moterys, tačiau toks pasiektas lygis, užsienio kolegų teisėjų ir ekspertų akimis, reiškia greičiausiai viena – teisėjų atlyginimai Lietuvoje yra per maži, kad būtų patrauklūs teisininkams vyrams. Išsakytas poreikis siekti neatidėliotino teisėjų atlyginimo klausimo sprendimo. Tam tikrų vilčių suteikė žinia, kad šiuo metu, remiantis Estijos modeliu, yra parengtas įstatymo projektas, kuriuo siekiama išspręsti sisteminius aukščiausiųjų Lietuvos viešojo sektoriaus pareigūnų atlyginimų ir kitų socialinių garantijų klausimus.

Respublikos Prezidento Gitano Nausėdos vardu teisėjus pasveikino ir už darbą padėkojo vyriausiasis patarėjas teisės klausimais Andrius Kabišaitis.

Besibaigiant konferencijai – apskritojo stalo diskusijai teisėjus netikėtai aplankė ir pats Prezidentas A. Smetona ir savo įkvepiančia kalba pakvietė visus teisėjus dirbti tautos labui ir teisingai!

Paskanavę lietuviškų patiekalų, visi norintys galėjo susipažinti su Prezidento A. Smetonos dvaro muziejumi ir iš nepakartojamu balsu apie A. Smetonos šeimą pasakojančios istorikės – muziejininkės Jurgitos išgirsti pikantiškų detalių bei faktų apie garsios poros gyvenimą. Pavakary visus renginio dalyvius dainuoti kvietė ir šokių mokė etnografinis ansamblis „Pyniava“, kurio nepakartojama dalyvė yra ir mūsų teisėja Snieguolė Bielskienė. Tie, kuriuos domino pirties malonumai, turėjo galimybę išbandyti specialią pirties programą. Vakarą vainikavo siurprizas – Teisėjų asociacijos valdybos nario Evaldo Pašilio suburta muzikinė grupė. Širdį glostė, kojas kilojo ir pritarti kvietė Ingridos Didžiokienės atliekami kūriniai, Evaldo Pašilio (akordeonas), Vytauto Parioko (solo gitara), Tomo Bakšio (bosinė gitara) ir Sauliaus Auglio (būgnai) instrumentų skambesys, vilnijantis po visą Prezidento A. Smetonos dvarą.

Dėkojame už buvimą kartu ir ateityje tikimės jus visus pamatyti dar ne viename Teisėjų asociacijos organizuotame renginyje!